Orientační nabídka


Zámek Nový Hrad - Příspěvková organizace


Zámek Nový Hrad - logo Ústecký kraj - logo  

Dnes

Dnes je: 24. 4. 2019
Čas: 23 : 52

Cesta: Titulní stránka > Pro návštěvníky > Expozice

 

Expozice

V následujících řádcích se dočtete o tom co u nás na zámku uvidíte anebo můžete vidět.

 

1) "ZÁMECKÝ OKRUH"
1. patro; barokní reprezentační sál, barokní salónky, výstava papírových hradů a zámků, zámecká kaple z hudební kruchty, soukromé pokoje východního křídla s malovanými záklopovými stropy: dámská ložnice, panský salón, jídelna, knihovna, výstavní prostory, severní chodba s premonstrátskou celou.


2) "OD GOTIKY PO HOSPODÁŘSKÉ VYUŽITÍ"
Přízemí paláce; gotické jižní sklepy, lapidárium s nově objevenými gotickými freskami, prádelna, truhlárna, sušárna, zámecká lázeň, strážnice s gotickými freskami, svatební salónek, zámecká kaple z přízemí, hodovní síň, černá hradní kuchyně, výstava šicích strojů, bylinná a zásobní zahrada. Od roku 2016 otevřen vinný sklep pod palácem.
FOTOGALERIE


Bez průvodce

V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Z prvního nádvoří se po schůdcích dostanete do zrekonstruované barokní zahrádky na jižní straně zámku.

 Na druhém nádvoří naleznete vchod do podzemních koňských stájí, které byly vybudovány Gustavem Adolfem z Varrensbachu z obraných hradních příkopů.

Na třetím nádvoří se nejdříve můžete vypravit do sklepení pod zámeckou věží, tuto výpravu nedoporučujeme slabším povahám a návštěvníkům s alergií na draky. Potom po dosti strmých schodech vystoupáte až na ochoz zámecké věže, která poskytuje daleký rozhled do okolní krajiny (pokud zrovna není mlha).

S průvodcem

Prohlídkové okruhy - I., II. okruh

Vaše prohlídka začne ve sklepích pod jižním křídlem, tedy v základech nejstarší části celého objektu. Po schodech pak vystoupáte do prvního patra, kde si v arkádové chodbě můžete prohlédnout erby vlastníků Novohradského panství a nově zpřístupněnou přípravnu jídel. Následují obytné místnosti východního křídla, v nichž se zachovala unikátní kolekce dřevěných záklopových malovaných stropů. Kromě ložnice a salonku uvidíte "starou" hradní kapli a panskou oratoř. Přes chodbu se dostanete do barokního sálu a následně do dvou menších salonků. V jednom ze salonků uvidíte více než 50 papírových modelů hradů, zámků a kostelů vytvořených paní Janou Žuravnyjovou z Loun. Klenby těchto místností jsou bohatě zdobeny štuky, které zřejmě pochází z dílny Francesca Caratiho a freskami s mytologickou a alegorickou tématikou. Z barokního sálu se přesuneme o patro výš do sálu rytířského, který je největší prostorou celého objektu a je v něm také největší malovaný záklopový strop. Následuje prohlídka kaple sv. Josefa a to přímo z kůru, kde dříve stávaly barokní varhany, ty byly však zničeny po roce 1947 stejně jako další vybavení kaple. Dnes v kapli můžete vidět barokní oltář zapůjčení z kostela Nanebevzetí panny Marie v Letově u Podbořan. Na závěr prohlídky projdeme nově zrestaurovanou chodbou severního křídla a nahlédneme do cely premonstráta. 

 

 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Pro návštěvníky > Expozice

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 

Pomocná nabídka


Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém   Přihlásit se | O webu