Orientační nabídka


Zámek Nový Hrad - Příspěvková organizace


Zámek Nový Hrad - logo Ústecký kraj - logo  

Dnes

Dnes je: 20. 8. 2019
Čas: 13 : 46

Cesta: Titulní stránka > Pro návštěvníky > Expozice

 

Expozice

V následujících řádcích se dočtete o tom co u nás na zámku uvidíte anebo můžete vidět.

 

1) „ZÁMECKÝ OKRUH“
1. patro; barokní reprezentační sál, barokní salónky, výstava papírových hradů a zámků, zámecká kaple z hudební kruchty, soukromé pokoje východního křídla s malovanými záklopovými stropy: dámská ložnice, panský salón, jídelna, knihovna, výstavní prostory, severní chodba s premonstrátskou celou.


2) „ OD GOTIKY PO HOSPODÁŘSKÉ VYUŽITÍ“ 
Přízemí paláce; lapidárium s nově objevenými gotickými freskami, prádelna, truhlárna, sušárna, zámecká lázeň, strážnice s gotickými freskami, svatební salónek, zámecká kaple z přízemí, hodovní síň, černá hradní kuchyně, výstava šicích strojů, bylinná a zásobní zahrada. Od roku 2016 otevřen vinný sklep pod palácem.
FOTOGALERIE

3) „VÝSTAVA DRACULA A TI DRUZÍ
Strašidelná výstava v gotickém sklepení a podzemních stájích, která představí smyšlené bytosti, ale zejména reálné postavy z dávné minulosti toužící po lidské krvi. Návštěvníci vstoupí také do běžně nepřístupných sklepních prostor v severovýchodní části zámku.

Bez průvodce

V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Z prvního nádvoří se po schůdcích dostanete do zrekonstruované barokní zahrádky na jižní straně zámku.


Na třetím nádvoří se nejdříve můžete vypravit do sklepení pod zámeckou věží, tuto výpravu nedoporučujeme slabším povahám a návštěvníkům s alergií na draky. Potom po dosti strmých schodech vystoupáte až na ochoz zámecké věže, která poskytuje daleký rozhled do okolní krajiny (pokud zrovna není mlha).

S průvodcem

Prohlídkové okruhy - I., II. a III. okruh

Vaše prohlídka začne ve sklepích pod jižním křídlem, tedy v základech nejstarší části celého objektu. Po schodech pak vystoupáte do prvního patra, kde si v arkádové chodbě můžete prohlédnout erby vlastníků Novohradského panství a nově zpřístupněnou přípravnu jídel. Následují obytné místnosti východního křídla, v nichž se zachovala unikátní kolekce dřevěných záklopových malovaných stropů. Kromě ložnice a salonku uvidíte "starou" hradní kapli a panskou oratoř. Přes chodbu se dostanete do barokního sálu a následně do dvou menších salonků. V jednom ze salonků uvidíte více než 50 papírových modelů hradů, zámků a kostelů vytvořených paní Janou Žuravnyjovou z Loun. Klenby těchto místností jsou bohatě zdobeny štuky, které zřejmě pochází z dílny Francesca Caratiho a freskami s mytologickou a alegorickou tématikou. Z barokního sálu se přesuneme o patro výš do sálu rytířského, který je největší prostorou celého objektu a je v něm také největší malovaný záklopový strop. Následuje prohlídka kaple sv. Josefa a to přímo z kůru, kde dříve stávaly barokní varhany, ty byly však zničeny po roce 1947 stejně jako další vybavení kaple. Dnes v kapli můžete vidět barokní oltář zapůjčení z kostela Nanebevzetí panny Marie v Letově u Podbořan. Na závěr prohlídky projdeme nově zrestaurovanou chodbou severního křídla a nahlédneme do cely premonstráta. 

 

 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Pro návštěvníky > Expozice

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 

Pomocná nabídka


Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


web & design , redakční systém   Přihlásit se | O webu